Mając na uwadze potrzeby ówczesnego środowiska osób zmotoryzowanych w dniu 20 kwietnia 1977 roku pod przewodnictwem Pana Popielewicza pełniącego funkcję Wiceprezesa ds. organizacyjnych Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Motorowego w Katowicach uchwalono powołanie do życia na bazie dotychczasowej Delegatury Automobilklubu Śląskiego przy Przedsiębiorstwie Spedycyjno-Transportowym Przemysłu Węglowego samodzielnego stowarzyszenia pod nazwą Automobilklub Mysłowicki.
Pierwszym Prezesem został Franciszek Rakowski.
Automobilklub Mysłowicki obejmuje swym zasięgiem m.in. teren miast: Mysłowice, Jaworzno, Chrzanów i Trzebinia. Działalność statutowa jest zbieżna z celami i zadaniami zawartymi w statucie Polskiego Związku Motorowego.
Zebranie organizacyjne postawiło przed nowopowołanym Automobilklubem Mysłowickim następujące cele statutowe:
- krzewienie wśród społeczeństwa wiedzy i kultury motoryzacyjnej,
- współpracę z instytucjami samorządowymi, państwowymi, organizacjami pozarządowymi i podmiotami gospodarczymi z kraju i z zagranicy w podejmowanych działaniach na rzecz podniesienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym,
- rozwój sportów motorowych,
- rozwój krajowej i zagranicznej turystyki motorowej.
Stosownie do przyjętych kierunków działania powołano trzy komisje:
- Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
- Komisja ds Caravaningu
- Komisja ds Sportów Popularnych i Turystyki
Decyzją Wojewody Katowickiego w dniu 12 maja 1977 roku Automobilklub Mysłowicki uzyskał rejestrację i został wpisany do rejestru stowarzyszeń i związków pod numerem 2909 jako stowarzyszenie pod nazwą Automobilklub Mysłowicki.
Uzyskano równocześnie zatwierdzenie odznaki klubowej oraz barw klubowych.
Godło zostało zaprojektowane przez artystę – plastyka Eryka Złoto. Przedstawia ono zarys kopalnianego szybu wydobywczego i koło kierownicy sportowej. Stylizowane litery AP nawiązują do korzeni – Automobilklubu Polskiego. W koło kierownicy wpisana jest nazwa “Mysłowicki”, w wieży rok założenia 1977.
Wraz z godłem przyjęto barwy klubowe: niebiesko-białe.