3 runda Turystycznych Motorowych Mistrzostw Polski PZM

15 maja 2022 r. Komisja Sportów Popularnych i Turystyki Automobilklubu Polskiego zorganizowała imprezę turystyczną „Majówka 2022”. Trasa przebiegała w okolicach miasta Serock oraz Jeziora Zegrzyńskiego i to z tej wiedzy załogi musiały odpowiedzieć na zadania turystyczne. Uczestnicy mieli możliwość poznać florę i faunę okolic Zegrza, Wieliszewa, Nieporętu, również ich symbole, zabytki i miejsca historyczne. Wszystko przeplecione było tematyką żeglarską, jak przystało na okolice największego rekreacyjnego zbiornika Mazowsza. Ważnym elementem rajdu było zwiedzanie Izby Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku. Załoga reprezentująca Automobilklub Mysłowicki w składzie: K. Porszke-Kryg – W. Kryg zajęła 3 miejsce.
Galeria organizatora: https://www.automobilklubpolski.pl/majowka-2022-galeria/?fbclid=IwAR3qM_te5s2Rix84IGE1DAvcly3UGRG_kVyx_HRxoWVWXySEEgWwM8_iAo

2 Królewski Puchar Turystyczny 2022 “Rajd Bibliotekarza 2022”

Automobilklub Królewski 14 maja w okolicach Piaseczna zorganizował imprezę turystyczno-nawigacyjną pn.“Rajd Bibliotekarza 2022”. Na liście zgłoszeń znalazło się 20 załóg, które musiały zmierzyć się z:
• przejechaniem 2 odcinków trasy, według otrzymanych wskazówek (długość trasy miała ok. 45 km)
• konkursem wiedzy o przepisach ruchu drogowego
• próbą sprawności
• testem z materiału tematycznego Dzieje Bibliotek
• dodatkowymi zadaniami

Miło nam poinformować, że rajd wygrała załoga reprezentująca Automobilklub Mysłowicki K. Porszke-Kryg-W. Kryg!
https://www.facebook.com/events/398540341761530/?active_tab=discussion

Zlot na Służewcu – Caravaning Festival nowy format targów karawaningowych

14-15 maja na terenie Toru Wyścigów Konnych Służewiec wystartowała nowa impreza karawaningowa – Warsaw Caravaning Festival. Jednym z jej głównych elementów był również Zlot, który rozpoczął się już 13 maja. Nowy format wydarzenia łączył w sobie element targów, imprezy plenerowej, zlotu, giełdy akcesoriów i używanych kamperów oraz wyścigów konnych. Automobilklub Mysłowicki reprezentowała załoga w składzie Barbara i Kazimierz Górscy.
https://www.facebook.com/events/703758467454716/?active_tab=discussion

Działania profilaktyczne w tematyce BRD

Automobilklub Mysłowicki wraz z Komendą Miejską Policji Wydział Ruchu Drogowego a także przy współpracy Urzędu Miasta przeprowadzili 5 maja działania profilaktyczne przy ulicy Hlonda w Mysłowicach polegające na przygotowaniu na ulicy 10 metrowych strzałek informujących o zakazie parkowania. Celem akcji była poprawa bezpieczeństwa w rejonie przejść dla pieszych, które znajdują się w pobliżu szkoły podstawowej nr 13. Dodatkowo  Policjanci przypominali kierującym o obowiązku parkowania pojazdów w odległości większej niż 10 metrów. Organizatorzy planują rozszerzyć akcje o kolejne ulice w Mysłowicach nie tylko w pobliżu szkół, co będzie mogło pomóc ograniczyć łamanie przepisów przez kierujących.
https://myslowice.policja.gov.pl/k16/informacje/wiadomosci/336525,Wspolne-dzialania-policji-i-Automobilklubu-Myslowickiego-na-rzecz-bezpieczenstwa.html

III Wiosna z……… poślizgiem 2022

24 kwietnia 2022 odbyła się II runda Turystycznych Motorowych Mistrzostw Polski organizowana przez Delegaturę Mosina (Automobilklub Wielkopolski) w Szamotułach. Do rywalizacji stanęły 22 załogi, w tym załoga reprezentująca Automobilklub Mysłowicki w składzie: K. Porszke – Kryg – W. Kryg. Trasa składała się z dwóch odcinków o łącznej długości 53 km, na których przejechanie zawodnicy mieli 4 godziny. Dodatkowo rozegrano 1 próbę sprawności. Wśród zadań dodatkowych znalazły się:
– test turystyczny z wiedzy o Zamku Górków, Szamotulskim Muzeum oraz Baszty Halszki
– test z BRD i pomocy przedmedycznej
– zadanie specjalne polegające na wyszukaniu i spisaniu ulic na oznaczonym odcinku trasy, które miały w swojej nazwie gatunek drzewa.
Miło nam poinformować, iż nasza załoga stanęła na podium i zajęła III miejsce!
https://www.facebook.com/media/set/?vanity=Automobilklub.Wielkopolski.Delegatura.Mosina&set=a.1824603031069353

 

Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

12 kwietnia w Mysłowicach odbyły się jak co roku miejskie eliminacje Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Organizatorami byli: Automobilklub Mysłowicki, Miejska Komenda Policji oraz Wydział Edukacji Urzędu Miasta. Drużyny, które stanęły na podium awansowały do dalszego etapu turnieju i będą reprezentować Mysłowice. Udział w wydarzeniu wzięło ponad 40 uczniów, reprezentujących szkoły podstawowe z terenu miasta w dwóch grupach wiekowych. Musieli zaliczyć test wiedzy ze znajomości zasad bezpieczeństwa i przepisów ruchu drogowego, pokonać tor sprawnościowy jadąc na rowerze oraz udzielić pierwszej pomocy. Właśnie ta konkurencja praktyczna została przygotowana przez Automobilklub Mysłowicki. Uczestnicy mieli za zadanie w czasie 5 minut udzielić pomocy przewróconemu rowerzyście. Spośród grup starszych najlepsza okazała się ekipa ze Szkoły Podstawowej nr 17, a wśród młodszych ze Szkoły Podstawowej nr 6.
https://myslowice.policja.gov.pl/k16/informacje/wiadomosci/334824,Miejskie-eliminacje-Turnieju-BRD.html
https://itvm.pl/n/wydarzenia/04/13/ogolnopolski-turniej-bezpieczenstwa-w-ruchu-drogowym-popisali-sie-wiedza-i-umiejetnosciami/

„Mały Ratownik” czyli warsztaty z pierwszej pomocy dla dzieci

30 marca w ramach projektu “Mały Ratownik – pierwsza pomoc od przedszkola” odbyły się kolejne warsztaty z pierwszej pomocy w Przedszkolu nr 15 w Mysłowicach. Przedszkolaki przypomniały sobie, jak w razie zagrożenia wezwać pomoc: w pierwszej kolejności osobę dorosłą, a gdy jej nie ma w pobliżu służby ratunkowe. W trakcie zajęć pod czujnym okiem Ratownika Medycznego najmłodsi powtarzali numery alarmowe oraz prowadzili symulowane ćwiczenia resuscytacji. Dodatkowo 7-latki uczyły się jak postępować z osobą nieprzytomną (układanie w pozycji bezpiecznej).

Pokaz “Prędkość i hamowanie”

 22 marca o godzinie 10.00 Automobilklub Mysłowicki oraz policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Mysłowicach przeprowadzili prewencyjny pokaz “Prędkość i hamowanie” w Mysłowicach na ul. Oświęcimskiej (skrzyżowanie z ul. Stadionową). Podczas wydarzenia poruszono tematykę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego oraz wskazano najczęstsze przyczyny zdarzeń drogowych z ich udziałem. Nie zabrakło również informacji o niedawnych zmianach w przepisach ruchu drogowego. Uczestnicy pokazu mieli także okazję zobaczyć, jak zmienia się droga hamowania pojazdu w zależności od prędkości z jaką się porusza.
Relacje:
https://katowice.tvp.pl/59185304/22032022-godz-1830 (10 min 10 sek.)
https://itvm.pl/n/wydarzenia/03/22/poczekaj-sekunde-i-przezyj/

Rajd Ziemi Głubczyckiej

19-20 marca 2022 odbyła się 4 edycja Rajdu Ziemi Głubczyckiej. Impreza o randze SKJS rozpoczęła cykl Opolskiego Pucharu Rajdowego oraz Rajdowego Samochodowego Pucharu Śląska. Gospodarzem wydarzenia było stowarzyszenie Automaster Klub. W sobotę odbył się Start Honorowy z Głubczyckiego Rynku oraz widowiskowy Prolog na terenie zabytkowej Słodowni Browaru Głubczyce. W niedziele załogi 3 krotnie pokonywały 2 próby sprawności o długości 4,2 km. Na starcie do rywalizacji stanęło 58 załóg, w tym 1 reprezentująca Automobilklub Mysłowicki w składzie: M. Brzóska-J. Brzóska-Duda zajmując ostatecznie 2 miejsce w klasie i 7 w klasyfikacji generalnej.
https://www.facebook.com/watch/?v=481761673678198

 

 

 

 

Pierwszy rajd z kalendarza PZM już za nami !!!

I runda Turystycznego Pucharu Polski już za nami. W niedzielę 13 lutego na terenie Mosiny i Krosinka odbył się XVIII Rajd Walentynkowy. Na starcie stawiły się 22 załogi, w tym jedna reprezentująca nasz Klub: K. Porszke-Kryg – Wojciech Kryg. Zawodnicy musieli zmierzyć się z przejechaniem 2 odcinków o łącznej długości 45 km, próbą sprawności kierowania pojazdem oraz testem turystycznym z obiektu Western City Rio Grande w Krosinku. Ostatecznie nasza załoga zajęła 10 miejsce.

Podsumowanie sezonu rajdowego 2021

W minioną sobotę, 11 grudnia 2021r. odbyło się podsumowanie sezonu Rajdowego Samochodowego Pucharu Śląska 2021 (SKJS) oraz Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska 2021. Zwycięzcom obu cykli wręczono tytuły i puchary za sezon 2021. O krok od podium, bo na IV miejscu znalazła się załoga Automobilklubu Mysłowickiego w składzie M. Brzóska – J. Brzóska – Duda startująca w SKJS.
Serdeczne gratulacje!

Relacja organizatora: https://www.pzm.pl/zo/katowice/podsumowanie-sezonu-2021-rspsl-i-rsmsl

 

Zakończenie sezonu 2021

W sobotę 11 grudnia w Łodzi odbyło się oficjalne zakończenie sezonu 2021 oraz wręczenie nagród i pucharów w następujących konkurencjach: Nawigacyjne Samochodowe Mistrzostwa Polski, Turystyczne Motorowe Mistrzostwa Polski, Turystyczna Jazda na Orientację Puchar Polski, Turystyczny Puchar Polski, Puchar Przechodni GKSPiT.  Po raz pierwszy rozegrano również Rajd Mistrzów, świetną zabawę podsumowującą sezon na wesoło. Brawo dla Głównej Komisji Sportów Popularnych i Turystyki w składzie: Benedykt Chądzyński, Monika Jaworska, Mateusz Krzewski, Bartek Komornicki za świetny pomysł i organizację na wysokim poziomie. Zawodnicy Automobilklubu Mysłowickiego odnieśli w tym dziwnym i nieprzewidywalnym ze względu na Covid sezonie, znaczące sukcesy.
W Turystycznych Motorowych Mistrzostwach Polski nasza załoga w składzie: Klaudia Porszke-Kryg i Wojciech Kryg zdobyli tytuł II Wicemistrzów Polski. Na podkreślenie zasługuje fakt, że był to ich debiutancki sezon. Brawo dla debiutantów 😊😊😊.
W konkurencji: Nawigacyjnych Samochodowych Mistrzostw Polski tytuł I Wicemistrza Polski wśród kierowców zdobył Maciej Krzewski. W osiągnięciu tego sukcesu w tym sezonie pomogło dwoje pilotów: Monika Jaworska i Mateusz Krzewski.
Był to sezon trudny i dziwny ze względu na panującą sytuację pandemiczną. Wiele rajdów zostało odwołanych lub przesuwanych na inny termin. Dziękujemy wszystkim którzy brali udział w naszych rajdach. Pełne wyniki dostępne są na stronie PZM: https://www.pzm.pl/turystyka/wyniki
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku wrócimy do normalności czego wszystkim zawodnikom i organizatorom serdecznie życzymy.
Relacja: Maciej Krzewski

Automobilklub Mysłowicki również włączył się w organizację 1 Rajdu Mistrzów o puchar przechodni GKSPiT wypożyczając sprzęt potrzebny do przeprowadzenia imprezy.
Relacja organizatora: https://www.pzm.pl/news/2021/turystyka-motorowa-nawigacja-samochodowa/zakonczenie-sezonu-gkspit-i-rajd-mistrzow

Świetny wynik w rajdzie WŁÓCZYKIJ 2021

W dniach 19 i 20 listopada została rozegrana w Łodzi pierwsza edycja rajdu WŁÓCZYKIJ 😊😊😊 (mamy nadzieję że nie ostatnia 😊 ). Rajd został rozegrany jako 9 i 10 runda Nawigacyjnych Samochodowych Mistrzostw Polski 2021  oraz 6 i 7 runda Turystycznych Motorowych Mistrzostw Polski 2021. Załogi naszego klubu odniosły WSPANIAŁY SUKCES WYGRYWAJĄC OBYDWIE KALSYFIKACJE 😊 😊😊. W klasyfikacji TMMP zwyciężyła załoga Klaudia Porszke-Kryg i Wojciech Kryg. Na podkreślenie zasługuje fakt, że w tym sezonie nadal można ich określać jako debiutantów. Mamy nadzieję że w przyszłym sezonie nie będzie gorzej 😊. W klasyfikacji Nawigacyjnych Samochodowych Mistrzostw Polski zwyciężyła załoga Mateusz i Maciej Krzewscy (określana przez niektórych „zawodowcami” 😊). Były to ostatnie eliminacje Mistrzostw Polski w tym sezonie i odniesione sukcesy pozwoliły na uzyskanie wspaniałych wyników w tym trudnym covidowym czasie. W klasyfikacji końcowej TMMP załoga Klaudia Porszke-Kryg i Wojciech Kryg zajęli 3 miejsce. Jak na „debiutantów” to oby tak dalej 😊. W klasyfikacji końcowej NSMP Maciej Krzewski zajął 2 miejsce w klasyfikacji kierowców. Nie było łatwo ale jeżdżąc na zmianę z takimi pilotami (Monika Jaworska i Mateusz Krzewski) daliśmy radę 😊. Włóczykij 2021 został rozegrany w mieście Łodzi 😊. Trasa wymagająca ale bardzo ciekawa, pozwoliła nam zapoznać się z bardzo ciekawym miastem. Co prawda drogi „trochę dziurawe” ale należy zauważyć wiele wspaniale odnowionych obiektów architektonicznych. Liczymy na powtórkę w przyszłym sezonie.
Relacja: Maciej Krzewski

Rajd 3 x P

14 listopada odbyła się Międzynarodowa Impreza Nawigacyjna Rajd 3 x P. Kolejna runda NSMP, która została rozegrana w Opolu. Składała się z dwóch odcinków turystyczno – nawigacyjnych o łącznej długości ok. 100 km, próby sprawności kierowania pojazdem oraz zadań turystycznych i BRD. Automobilklub Mysłowicki reprezentował Maciej Krzewski zajmując 3 miejsce w klasyfikacji generalnej oraz 7 w klasyfikacji prób sprawności.

Nawigacyjne Samochodowe Mistrzostwa Polski

11-13.11.2021 r. odbyły się 1 i 11 runda NSMP w Kędzierzynie – Koźlu w ramach imprezy “Nietoperz”. Patronat objął Prezydenta Miasta a dodatkowo wyłoniono zwycięzcę Pucharu Prezydenta w próbach sprawności. Do rywalizacji na starcie stanęło 30 załóg, a wśród nich M. Krzewski reprezentujący nasz Klub zajmując 5 miejsce w klasyfikacji generalnej oraz 8 w próbach sprawności.
Relacja i galeria na stronie organizatora https://nietoperz.ak-k.pl/pl/galeria/

BESKIDY 70 → COVID → BESKIDY 71

W dniach 5 i 6 listopada w okolicach Ostrawy (CZ) został rozegrany rajd BESKIDY 71. Pierwotnie rajd planowany był na maj 2020, miał nosić nazwę BESKIDY 70 i miał być eliminacją Pucharu Europy Centralnej CEC, Mistrzostw Polski w nawigacji oraz eliminacjami kilku cykli czeskich. Niestety ze względu na COVID rajd został odwołany. Całą sytuację opisują pamiątkowe kubki które otrzymali wszyscy uczestnicy rajdu. Polskę reprezentowała załoga w nowym mieszanym składzie: Monika Jaworska Automobilklub Wielkopolski i Maciej Krzewski Automobilklub Mysłowicki. Debiut załogi można uznać za udany. W rundzie nocnej załoga zajęła 8 miejsce a w rundzie dziennej 9 miejsce. Konkurencja była niezwykle silna i pojedyncze błędy popełniane na poszczególnych etapach powodowały znaczące ruchy w klasyfikacji. W galerii dla zainteresowanych przedstawiamy itinerery z dziennej rundy. Trasa przebiegała niezwykle malowniczymi, wąskimi, górskimi drogami. Dla wszystkich zmęczonych nieustannymi korkami w naszych miastach, puste drogi to naprawdę wspaniałe uczucie 😊. Po zakończonych zmaganiach na trasie organizator po obiedzie zaproponował dodatkowy etap rozgrywany „na stole”. Każda załoga dostała itinerer który trzeba było rozwiązać w jak najkrótszym czasie. Zapraszamy do spróbowania swoich sił.
Relacja: Maciej Krzewski

Warsztaty z pierwszej pomocy

27 października odwiedziliśmy razem z Ratownikiem Medycznym Dzienny Dom Pobytu Senior Wigor w Mysłowicach. Przeprowadzone warsztaty na temat zasad udzielania pierwszej pomocy w przypadku osoby przytomnej oraz nieprzytomnej spotkały się z dużym zainteresowaniem. Uczestnicy zostali zapoznani z prawidłowym zachowaniem w obu sytuacjach przy pomocy manekina Ambu Man. Prowadzący przedstawił i omówił także działanie defibrylatora AED. Dziękujemy za zaproszenie i aktywne uczestnictwo podopiecznych w spotkaniu.